Image

Şeffaf plak tedavisi nedir? Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plaklar, metal teller veya braketler olmadan dişlerinizi kademeli olarak düzelten, takıp çıkarılabilir şeffaf hizalayıcılardır. Estetik görünümü sayesiyle, daha güzel bir gülümseme isteyen ancak metal veya porselen braket takmak istemeyen hastalar için harika bir alternatiftir. Şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilerde, doktorunuzun önerisine göre haftada 1 veya 2 haftada 1 değiştirdiğiniz, kişiye özel olarak üretilen bir dizi takıp çıkarılabilir plak yardımıyla dişleriniz düzeltilir.

Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır?

Şeffaf plaklarla, küçük çapraşıklıklardan maloklüzyonlara ve şiddetli çapraşıklıklara kadar birçok sorun tedavi edilebilir. Genellikle dişlerin arasındaki boşluklar, çapraşıklık, çapraz kapanış, derin kapanış ve açık kapanış gibi sorunlar şeffaf plaklarla tedavi edilebilmektedir. Günümüzde şeffaf plaklarla tedavi edilebilen vaka çeşitliliği artmış olsa da her vakanın özel olarak değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tedaviye başlamadan önce tedaviden beklentilerinizin tam olarak anlaşıldığından emin olarak, şeffaf plak tedavisinin size uygun olup olmadığını güvenilir ortodontiste danışarak öğrenebilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisi nasıl yapılır?

Kapsamlı bir vaka analizi, ortodontik değerlendirme ve tedavi planlamasının bir parçasıdır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce kapsamlı bir muayeneden sonra panoramik röntgen, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız ve ağız içi ölçüleriniz alınacak, sonrasında tedavi seçenekleriniz ve ortodontik tedavi planınız size sunulacaktır. Daha sonra tedavinizin aşamalarını ve dişlerinizin final pozisyonunu gösteren 3 boyutlu simülasyon değerlendirilecektir. İlk randevuda size dişlerinizin düzelmesi için gerekli olan plak sayısı bildirilecek, gerekli talimatlar ve tavsiyeler verilerek ilk plaklarınız teslim edilecektir. Tedavinizin ilerlemesini değerlendirmek ve bir sonraki plakları teslim etmek için her 4-6 haftada bir randevu oluşturmaktayız.

Şeffaf plaklarla tedavim ne kadar sürer?

Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte 6 ay (minör çapraşıklık) ve birkaç yıl (daha kompleks vakalar) arasında değişebilmektedir. Çoğu vaka ortalama 1 yılda tedavi edilebilmektedir. Tedavinizin süresi aynı zamanda plakları takma konusunda ne kadar uyumlu olduğunuza da bağlı olacaktır. Plaklarınızı, günde en az 20-22 saat takmanız önerilmektedir. Belirtilen süreden daha az takmanız muhtemelen tedavinizin uzamasına neden olacaktır.

Şeffaf plaklarla tedavi sırasında ağrı hissedecek miyim?

Yeni bir set plağı takmaya başladığınızda genellikle ilk günlerde hafif bir ağrı veya baskı hissedersiniz. Bu durum oldukça normaldir ve plakların çalıştıklarını gösterir. Birkaç gün sonra, dişler yerleşmeye başladığında rahatsızlık azalacaktır.

Şeffaf plaklarla tedavinin avantajları nedir?

  • Dişlerinizi fırçalama işlemi, metal veya porselen braketlere göre daha kolay, daha etkili ve daha kısa sürede yapılabilmektedir.
  • Şeffaf plaklar kolaylıkla takılıp çıkarılabilir.
  • Oldukça estetiktir, çoğu kişi sizin şeffaf plak taktığınızı fark etmeyecektir.
  • Porselen ve metal braketlere göre daha konforludur. Tellerin çıkması, kopması ve dudak veya yanaklarınızın içlerinin yara olması gibi problemler yoktur.
  • Porselen veya metal braketler ağızda iken sert yiyecekler, yapışkan yiyecekler ve asitli içecekleri tüketmek yasak olacaktır ancak şeffaf plaklarla yapılan tedavilerde böyle bir kısıtlama olmayacaktır.


Diğer Yazılar